Historia strojów kąpielowych – od kostiumów na całe ciało po dwuczęściowe stroje kąpielowe

Stroje kąpielowe to sprawa indywidualna – każdy pływak jest inny i inaczej zareaguje na te same wzory i desenie. W rzeczywistości sposób, w jaki nosimy nasze stroje kąpielowe jest często bardziej odkrywczy niż same kąpielówki. Dzieje się tak dlatego, że każda kobieta ma inny kształt, co sprawia, że jej ciało nie ma standardowych wzorów strojów kąpielowych. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób jeden dwuczęściowy strój kąpielowy rozwinął się w tak wiele różnych wzorów, to historia jest naprawdę fascynująca.

Powstanie dwuczęściowego stroju kąpielowego w latach 40.

Stroje kąpielowe po raz pierwszy pojawiły się na scenie w latach 40-tych, kiedy to były określane jako „dwuczęściowe stroje kąpielowe”. Te pełne kostiumy były noszone przez zamożne kobiety, aby pokazać swoje krągłości. Zostały one zainspirowane przez bikini z lat 20-tych i 30-tych i składały się z figury z wysokim stanem i stanika, który opadał na biodra lub brzuszek. Kiedy bikini stało się nie do przyjęcia dla kobiet noszących je na plaży, rozwiązaniem stał się skromniejszy dwuczęściowy kostium. Dwuczęściowy strój podobny do bikini został wymyślony w czasach, kiedy ciała kobiet różniły się od ciał mężczyzn – wtedy kobiety były krągłe i miały kształt klepsydry. W związku z tym, projekt bikini był rewolucyjny i do dziś jest częścią historii kostiumów kąpielowych.

Ewolucja dwuczęściowych strojów kąpielowych w latach 50-tych i 60-tych – powstanie bikini

Bikini ewoluowało wraz z upływem czasu. W latach 50-tych i 60-tych, bikini stały się bardziej odkryte – pokazywały o wiele więcej skóry niż w poprzedniej dekadzie. W latach 70. i 80. bikini stały się mniej odkrywające – nie odsłaniały już tak wiele skóry jak kiedyś. Bikini stało się również znacznie tańsze – w latach 60-tych i 70-tych kosztowało tysiące dolarów, ale w latach 80-tych i 90-tych koszty spadły ze względu na mniejszą skromność kostiumu. Ważne jest, aby pamiętać, że ewolucja bikini jest bardzo skomplikowaną historią z wieloma ruchomymi elementami – trudno jest wskazać jeden czynnik jako główną przyczynę ewolucji bikini. Ewolucja bikini, jak wszystko w życiu, jest połączeniem genetyki, mody, marketingu i reklamy.

Dwuczęściowe stroje kąpielowe w latach 70-tych i 80-tych – figi z wysokim stanem i staniki typu bandeau

W latach 70. i 80. dwuczęściowe stroje kąpielowe odsłaniały znacznie mniej skóry niż w przeszłości. Były one teraz bardziej dopasowane do ciała i posiadały figi z wysokim stanem i staniki typu bandeau. Stroje te były na tyle odkrywcze, że można je było nazwać bikini, ale mimo to były na tyle skromne, że można je było nosić na plaży.

Dwuczęściowe stroje kąpielowe w latach 90-tych i 2000-tych – stringi i trójkątne staniki

W latach 90-tych i 2000-tych, dwuczęściowe stroje kąpielowe znów odsłaniały trochę skóry – tym razem były to figi, ponieważ stringi stały się popularne. Stringi nie były jednak tylko skromnymi szortami – zostały zaprojektowane z myślą o podtrzymaniu i elastyczności, co czyniło je idealnymi do ćwiczeń i codziennego noszenia.

Aktualne trendy w dwuczęściowych strojach kąpielowych – mix i dopasowanie stylów oraz trwałe materiały

Chociaż dwuczęściowe stroje kąpielowe zawsze były modne, w ostatnich latach stały się o wiele bardziej modne – jest to prawdopodobnie spowodowane wzrostem popularności bikini selfie oraz popularnością influencerów w mediach społecznościowych, którzy często zamieszczają na Twitterze i Instagramie posty dotyczące mody i podróży. Najpopularniejsze obecnie dwuczęściowe stroje kąpielowe to dwa doły w różnych wzorach i kolorach – są one określane jako trim pieces.

Wpływ mediów społecznościowych na ewolucję dwuczęściowych strojów kąpielowych

Wbrew powszechnemu przekonaniu, bikini jest częścią społeczeństwa od tysiącleci – w rzeczywistości uważa się, że wyewoluowało ono z lokalnego, lewantyńskiego stroju zwanego chadri. Istnieją dowody na to, że bikini były noszone przez prehistoryczne Greczynki i Rzymianki oraz że Sumeryjki ubierały krótkie stroje kąpielowe. Bikini zostało przywiezione do Europy przez portugalskich i hiszpańskich kolonizatorów, którzy spopularyzowali je w XVI i XVII wieku. Chociaż uważa się, że słowo bikini zostało po raz pierwszy użyte w XVI-wiecznej Japonii, jest prawdopodobne, że zostało ono zapożyczone z języka portugalskiego lub hiszpańskiego przez wschodnią Azję.

Przyszłość dwuczęściowych strojów kąpielowych – co dalej?

Ewolucja dwuczęściowych kostiumów kąpielowych jest taka, jaka jest – zarówno bikini jak i kostiumy typu trim – dwuczęściowe kostiumy kąpielowe pozostały w dużej mierze niezmienione. I nie bez powodu: oba te modele są ponadczasowe i z pewnością pozostaną popularne przez wiele lat. Jednoczęściowy strój kąpielowy ma już 15 lat – czy naprawdę przeszliśmy przez ten czas bez zmian? Nie możemy tego stwierdzić z całą pewnością, ale wiemy, że dwuczęściowe kostiumy kąpielowe są tu na stałe – i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie nam następna dekada.